Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bezpieczeństwo

Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Po numerze VIN można odczytać historię pojazdu, dlatego sprawdzenie go zalecane jest przed zdecydowaniem się na zakup używanego samochodu. Co dokładnie można wyczytać z numeru VIN?

VIN, czyli Vehicle Identification Number to numer określany także jako numer nadwozia, który służy do identyfikacji konkretnego egzemplarza auta. Składa się z 17 cyfr.

Gdzie można znaleźć numer VIN?

Numer ten jest umieszczany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a także na tak zwanej tabliczce znamionowej samochodu. Na ogół jest ona zlokalizowana po wewnętrznej stronie przedniej ściany nadwozia albo na progu drzwi z przodu.

Po numerze VIN sprawdzisz historię pojazdu

Numer VIN pozwala na sprawdzenie szeregu informacji o samochodzie między innymi takich jak:

  • marka i model pojazdu
  • typ nadwozia
  • kolor nadwozia
  • typ silnika
  • rodzaj paliwa
  • data produkcji

Numer VIN służy także do wyszukania danych o historii pojazdu, w tym wykonanych prac serwisowych, napraw, a nawet danych o zdarzeniach komunikacyjnych czy kradzieżach. Od 2014 roku po numerze VIN można także wyszukać informacje o przebiegu samochodu.

Aby sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN, można skorzystać ze specjalnego serwisu internetowego HistoriaPojazdu.gov.pl, który pozwala na pobranie bezpłatnego raportu z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Do rubryk należy wpisać wtedy dane takie jak:

  • numer rejestracyjny pojazdu
  • numer VIN
  • data pierwszej rejestracji pojazdu

Warto jednak pamiętać o tym, że po numerze VIN nie sprawdzimy zawsze całkowitej historii pojazdu, ponieważ niektóre zdarzenia bądź naprawy mogą nie być wprowadzone do bazy.

Sprawdź również

Sprzedaż / Kupno

Jeśli jesteś jednym z wielu kupujących, którzy rozważają SUV, jesteś rozpieszczany wyborem. Prawie każdy producent produkuje co najmniej jednego SUV-a z ogromną różnorodnością modeli w...

Sprzedaż / Kupno

Top 10 najlepszych samochodów rodzinnych do kupienia 2022 Jakie są najlepsze samochody rodzinne w sprzedaży? Niezależnie od tego, czy szukasz SUV-a, czy niedrogiego hatchbacka, nasza...

Inne

Który produkt lakierniczy najlepiej ochroni i przetrwa w naszym teście? Świat pielęgnacji samochodów ma spory udział w niezbędnej technologii, która działa tak szybko, jak się pojawia,...

Inne

Twój samochód często musi być podnoszony podczas pracy, a to sprawia, że ​​​​podnośnik do wózków jest niezbędny. Od wymiany oleju do nowych hamulców, układu wydechowego lub zawieszenia,...

Copyright © 2023 News Moto