Opony samochodowe są bardzo ważnym komponentem, który odpowiada w dużej mierze za bezpieczeństwo jazdy. Gdy planujemy dłuższy wyjazd, na przykład na wakacje, warto zawsze dokładnie sprawdzić ich stan!

Właściwa kondycja opon samochodowych ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa jazdy, ale również dla komfortu i oszczędności wynikających z eksploatacji samochodu.

Jeśli ogumienie nie będzie we właściwym stanie technicznym, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że podróż może zakończyć się u wulkanizatora albo, co gorsza, na poważnym wypadku. Na co trzeba więc zwrócić szczególną uwagę?

Głębokość bieżnika

Gdy bieżnik opony jest zbyt płytki, nie utrzymuje ona odpowiedniej przyczepności do drogi. W takiej sytuacji ryzyko poślizgu nawet przy sprzyjających warunkach pogodowych jest znacznie wyższe.

Zgodnie z Kodeksem Drogowym głębokość bieżnika opony powinna wynosić minimum 1,6 milimetra, ale tak naprawdę warto pomyśleć o wymianie opon wtedy, gdy ma ona nawet około 3 milimetrów.

Uszkodzenia mechaniczne

Nie powinniśmy także użytkować opony, która ma uszkodzenia mechaniczne. Wszelkiego rodzaju wybrzuszenia czy pęknięcia ogumienia mogą prowadzić do rozerwania opony w trakcie jazdy.

Prawidłowe ciśnienie

Nie zapominajmy również o tym, jak ważne jest prawidłowe ciśnienie w ogumieniu. Gdy będzie zbyt niskie, wtedy auto jazda nie tylko będzie mniej bezpieczna i komfortowa, ale powoduje to również zwiększenie zużycia paliwa i przyspiesza zużycie opon.

Wobec tego przed każdym dłuższym wyjazdem warto udać się na stację paliw i sprawdzić ciśnienie opon i w razie potrzeby je wyregulować.