W twoim samochodzie często są mocno zaparowane szyby? To problem przede wszystkim przy wysokiej wilgotności powietrza. Są jednak sposoby na to, aby ograniczyć parowanie szyb i jeździć wygodniej. O czym powinniśmy pamiętać?

1. Wyczyść szyby od wewnętrznej strony

Aby parowanie szyb nie było tak częste, warto przede wszystkim zadbać o szyby samochodu od jego wewnętrznej stronie. Zwykle o tym zapominamy, a przez to doprowadzamy także do nadmiernego zaparowania wnętrza. Na szybach osadzają się różne zabrudzenia, w tym także tłuszcz, co przyspiesza ich zachodzenie parą.

Solidne umycie szyb odpowiednim środkiem, a potem wytarcie ich ręcznikami papierowymi lub suchą szmatką z mikrofibry pozwala na ograniczenie parowania podczas jazdy.

2. Wymiana filtra kabinowego

Za nadmierne zaparowanie szyb może być też odpowiedzialny zabrudzony filtr kabinowy. Zbierające się w nim zanieczyszczenia powodują zbieranie się wilgoci, która osadza się potem na powierzchni szyb.

Rozwiązaniem jest zatem zakupienie nowego filtra kabinowego i jego wymiana – można zrobić to także samodzielnie.

3. Posprzątaj wnętrze samochodu

Gdy częściej pada deszcz i śnieg, do samochodu wnosimy więcej wilgoci, która zostaje potem wchłonięta przez tapicerkę. Oprócz wymiany dywaników na gumowe, powinniśmy pamiętać także o tym, aby regularnie sprzątać wnętrze samochodu.

W tym celu należy regularnie czyścić dywaniki, odkurzać zanieczyszczania we wnętrzu, które kumulują wtedy wilgoć.

4. Nagrzej wnętrze samochodu

Wilgoci możemy pozbyć się również wtedy, gdy doprowadzimy do nagrzania się wnętrza samochodu, na przykład z wykorzystaniem klimatyzacji.

Dochodzi wtedy do odparowania wody, która osadza się nie tylko na szybach, ale znajduje się także w innych zakamarkach wnętrza pojazdu.