Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bezpieczeństwo

Bezpieczna jazda w pobliżu ciężarówek – co warto wiedzieć ?

Bezpieczna jazda w pobliżu ciężarówek

Przy obecnych deficytach w łańcuchu dostaw, teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest ostrożna i pełna szacunku jazda, zwłaszcza w pobliżu półciężarówek. Ponadto pomocne może być podstawowe zrozumienie ich unikalnych cech.

Oto kilka informacji, o których warto pomyśleć, gdy następnym razem zobaczysz półciężarówkę:

  • Zatrzymanie zajmuje pół długości dwóch boisk piłkarskich.
  • Półciężarówki mogą mieć do 18 biegów.
  • Wiele firm przewozowych instaluje ograniczniki prędkości w swoich flotach ciężarówek.
  • Średnia waga załadowanego naczepy to 80 000 funtów.
  • Prowadzenie ciężarówek zajmuje siódme miejsce na liście 25 najbardziej śmiercionośnych zawodów.
  • Siedemdziesiąt procent amerykańskich produktów jest przemieszczanych przez półfabrykaty.

Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, których należy przestrzegać:

Zawsze używaj kierunkowskazów.

 Często widzę kierowców wjeżdżających i wyjeżdżających z ruchu bez używania kierunkowskazów. Jeśli to twój nawyk, postaraj się przynajmniej używać ich podczas jazdy przed naczepami. W ten sposób ich kierowcy wiedzą, jakie są Twoje zamiary i mogą dokonać odpowiednich korekt.

Bezpieczna jazda w pobliżu ciężarówek - poradnik

Nie pozostawaj w martwym punkcie pojazdu

Ciężarówka ma znacznie większy martwy punkt niż Twój pojazd. Jeśli nagle znajdziesz się obok ciężarówki, bezpiecznie przyspiesz, aby szybko ją wyprzedzić. Jeśli nie możesz go ominąć, dostosuj prędkość tak, aby widzieć kierowcę w lusterkach bocznych. Jeśli widzisz kierowcę, on lub ona może również zobaczyć Ciebie.

Nie tnij przed naczepą

 Ponownie, ciężarówka o wadze 80 000 funtów potrzebuje długości dwóch boisk piłkarskich, aby się zatrzymać. Cięcie przed jednym, aby nie przegapić rampy wyjściowej, nie jest mądre. Kierowca może po prostu uderzyć w tył Twojego pojazdu, ponieważ nie może się zatrzymać. Dostęp do GPS ułatwia powrót na tor, jeśli przegapisz zjazd. Kilkuminutowe opóźnienie w podróży jest lepsze niż poważne obrażenia lub śmierć.

Nie przeciągaj za półfinały

Jeśli jesteś fanem wyścigów, wiesz, że samochody współpracujące ze sobą zwiększają osiągi i zmniejszają zużycie paliwa. Rysowanie za naczepą może prowadzić do:

  • Uderzenie ciał obcych na drodze.
  • Ciała obce rozbijające się lub przenikające przez przednią szybę.
  • Ścięcie głowy przez wejście pod ciężarówkę.

Daj więcej czasu na podróż

W miarę jak podróże w lecie stają się coraz bardziej zatłoczone, daj sobie więcej czasu na pójście do biura lub na rodzinną wycieczkę. Miejmy nadzieję, że dając sobie więcej czasu, nie będziesz podejmować pochopnych lub niebezpiecznych decyzji dotyczących jazdy. Pamiętaj, że prowadzenie samochodu jest najbardziej niebezpieczną rzeczą, jaką robimy każdego dnia.Unikaj rozproszonej jazdy

 Wszyscy wiemy, że jazda w rozproszeniu jest niebezpieczna, a nawet śmiertelna. A jednak mówimy sobie, że można na krótką chwilę odwrócić wzrok od drogi. Kolizja z ciężarówką ważącą 80 000 funtów może mieć poważne konsekwencje. 

Obudź się lub rozłącz

W zależności od tego, jak długo jedziesz, twoje siedzenie może być nieco odchylone, a oczy trochę ciężkie. Albo może się okazać, że dla zabicia czasu rozmawiasz przez telefon. Jeśli znajdziesz się w którejkolwiek z sytuacji, bądź czujny, gdy zbliżasz się do naczepy. Silne wiatry, eksplodujące opony i zmęczenie kierowcy mogą spowodować, że półciężarówka zjedzie na Twój pas. Zachowując czujność, możesz wykonać pewne manewry naprawcze, aby zapobiec poważnemu wypadkowi.

Bądź bardziej czujny w nocy

 Jazda nocą jest trudniejsza. Przeszkody na drodze, rzucające się zwierzęta, zmęczenie i złe warunki pogodowe przyczyniają się do wyzwania. Ponadto kierowcy ciężarówek mogą jeździć szybciej, aby nadrobić dzienne opóźnienia. Zachowaj czujność i cierpliwość.

Bądź cierpliwy

Ciężarówki są większe, cięższe i wolniejsze niż Twój pojazd. Lekkomyślna jazda, nieodpowiednie gesty i gniewne używanie klaksonu tego nie zmieni. Bycie cierpliwym to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby wszyscy byli bezpieczni.

Sprawdź również nas wpis JAK CHRONIĆ AUTO ZIMĄ? 7 PORAD – NEWS MOTO

Sprawdź również

Sprzedaż / Kupno

Jeśli jesteś jednym z wielu kupujących, którzy rozważają SUV, jesteś rozpieszczany wyborem. Prawie każdy producent produkuje co najmniej jednego SUV-a z ogromną różnorodnością modeli w...

Sprzedaż / Kupno

Top 10 najlepszych samochodów rodzinnych do kupienia 2022 Jakie są najlepsze samochody rodzinne w sprzedaży? Niezależnie od tego, czy szukasz SUV-a, czy niedrogiego hatchbacka, nasza...

Inne

Który produkt lakierniczy najlepiej ochroni i przetrwa w naszym teście? Świat pielęgnacji samochodów ma spory udział w niezbędnej technologii, która działa tak szybko, jak się pojawia,...

Inne

Twój samochód często musi być podnoszony podczas pracy, a to sprawia, że ​​​​podnośnik do wózków jest niezbędny. Od wymiany oleju do nowych hamulców, układu wydechowego lub zawieszenia,...

Copyright © 2023 News Moto