Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bezpieczeństwo

Homologacja samochodu

Homologacja – co to takiego i na czym polega?

Posiadanie pojazdu to bez wątpienia wielkie ułatwienie w wielu życiowych sytuacjach. Samochodem przemieszczamy się do pracy i w celach prywatnych, bywa, że auto samo w sobie jest narzędziem wspierającym nas w wykonywaniu obowiązków zawodowych.  Wakacje, zakupy, odwiezienie dzieci do szkoły – to tylko niektóre sytuacje, w których posiadanie samochodu jest niezaprzeczalnym przywilejem. Jednak decydując się na zostanie kierowcą, musimy zaznajomić się z wieloma nowymi definicjami, nie koniecznie tylko tymi, z którymi mamy do czynienia na kursach na prawo jazdy. Jednym z nich jest termin homologacja. Z pewnością niemal każdy słyszał to słowo wiele razy, zdecydowana większość trafnie kojarzy je z samochodem. Czy jednak dokładnie zdajemy sobie sprawę, co określa?

Homologacja to nic innego, jak pozwolenie na użytkowanie danego urządzenia na terenie kraju, który owe pozwolenie wydaje. W wypadku pojazdu jest to określenie procesu, jaki przechodzi pojazd, by mógł zostać dopuszczony do ruchu.

Homologacja to proces, w wyniku którego nowy typ pojazdu zostaje dopuszczony do ruchu. Władza homologacyjna na podstawie pozytywnych wyników badań uprawnionej jednostki technicznej, wydaje świadectwo homologacji typu pojazdu, uprawniające do jego rejestracji. Świadectwo to jest potwierdzeniem spełnienia wymagań technicznych określonych w odpowiednich aktach prawnych – podaje Instytutu Transportu Samochodowego na swojej stronie internetowej.

Do zadań związanych z homologacją pojazdów na terenie Polski wyznaczony został Dyrektor Transportu Dozoru Technicznego.  W przypadku samochodów osobowych, ciężarowych i przyczep, przepisy zostały określone przez rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 marca 2013 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych i przyczep oraz ich przedmiotów wyposażenia lub części. To właśnie on odpowiada za zlecanie sprawdzania zgodności produkcji podzespołów z obowiązującymi normami, wystawianie świadectw homologacji oraz uznawanie świadectw pochodzących z innych krajów, głównie krajów Unii Europejskiej. W UE nastąpiło bowiem ujednolicenie przepisów dotyczących homologacji pojazdów i części, by ich producenci mogli wprowadzać nowe modele bezpośrednio na cały rynek, a kierowcy nie musieli martwić się wymogami prawnymi przy przekraczaniu granic. Oznacza to, że jeśli nasz samochód posiada świadectwo homologacji wydane w jednym z krajów członkowskich wspólnoty, będzie ono uznawane także na terenie innych państw członkowskich.

Jak przebiega proces homologacji auta?

Homologacja jest procesem niezwykle ważnym dla producentów pojazdów, dopiero po przeprowadzeniu tego procesu dany model może zostać zarejestrowany i dopuszczony do poruszania się po drodze. Dokładne przepisy dotyczące homologacji zawarte są w dziale trzecim Kodeksu Drogowego.

Prawnie uwarunkowane są między innymi metody testowania z wymogami zgodności produkcji i montażu podzespołów. Co ciekawe, nie tylko wielcy producenci mogą wystąpić o świadectwo homologacji pojazdu. Może je otrzymać także osoba, która jest konstruktorem lub sprowadziła auto z kraju, w którym istnieją inne przepisy dotyczące homologacji. W takim przypadku, by móc zgodnie z prawem poruszać się pojazdem, musi przeprowadzić niezbędne badania techniczne, złożyć wniosek do Transportowego Dozoru Technicznego i po wniesieniu stosownej opłaty (która wynosi około 1600 złotych) otrzymać pozytywną decyzję o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu. Podobnie należy postąpić w przypadku pojazdu, w którym przeprowadzono znaczne zmiany konstrukcyjne, na przykład wymianę najważniejszych podzespołów.

Homologacja części samochodowych

Homologacja nie obejmuje jedynie gotowych pojazdów, ale także podzespołów. Należy o tym pamiętać, jeśli decydujemy się na zakup od producentów spoza Unii Europejskiej lub ich krajowych przedstawicieli, by nie okazało się, że w naszym aucie znalazł się element nieposiadający odpowiedniego pozwolenia. Co ważne, homologacja może mieć niebagatelny wpływ w przypadku kolizji drogowej i związanej z nią ewentualną wypłatą ubezpieczenia oraz wysokość samej stawki ubezpieczeniowej.

Poważne ingerencje, takie jak zmiana pojemności silnika, mogą zostać uznane za zmiany wpływające negatywnie na bezpieczeństwo jazdy, a co za tym idzie, składka może zostać ponownie przeliczona. Z kolei jeśli posiadamy w samochodzie części nieposiadające homologacji, możemy mieć w niektórych sytuacjach spore problemy z uzyskaniem odszkodowania.

Osobną kwestią jest homologacja instalacji LPG montowanej w samochodzie. W takim przypadku odpowiedzialny za uzyskanie świadectwa homologacji jest serwis, w którym instalujemy popularny „gaz”. Warto także pamiętać, że także butle gazowe posiadają homologację, którą, najczęściej po 10 latach użytkowania, musimy przedłużyć, uprzednio wykonując badanie w warsztacie do tego typu badań uprawnionym.

Jak widać, homologacja to termin, który jest równie ważny dla producentów pojazdów, co dla ich użytkowników i bez wątpienia jest czymś, o czym powinniśmy, choć pobieżnie, dowiedzieć się, zanim zaczniemy eksploatować pojazd.

Sprawdź również

Sprzedaż / Kupno

Jeśli jesteś jednym z wielu kupujących, którzy rozważają SUV, jesteś rozpieszczany wyborem. Prawie każdy producent produkuje co najmniej jednego SUV-a z ogromną różnorodnością modeli w...

Sprzedaż / Kupno

Top 10 najlepszych samochodów rodzinnych do kupienia 2022 Jakie są najlepsze samochody rodzinne w sprzedaży? Niezależnie od tego, czy szukasz SUV-a, czy niedrogiego hatchbacka, nasza...

Inne

Który produkt lakierniczy najlepiej ochroni i przetrwa w naszym teście? Świat pielęgnacji samochodów ma spory udział w niezbędnej technologii, która działa tak szybko, jak się pojawia,...

Inne

Twój samochód często musi być podnoszony podczas pracy, a to sprawia, że ​​​​podnośnik do wózków jest niezbędny. Od wymiany oleju do nowych hamulców, układu wydechowego lub zawieszenia,...

Copyright © 2023 News Moto