Connect with us

Hi, what are you looking for?

Osiągi

Co to jest i jak działa turbosprężarka?

Kupując oraz w późniejszym okresie użytkując samochód zwracamy uwagę na wiele rzeczy, począwszy od rodzaju i rocznika, poprzez parametry techniczne, spalanie oraz koszty eksploatacyjne. Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę są oczywiście zastosowane podzespoły. Turbosprężarka, która jest jedną z najważniejszych kwestii, zdecydowanie budzi sporo emocji. Czym jest, dlaczego jest ważna, jak działa, z czym związane jest jej użytkowanie?

Nie ma osoby, która kupując samochód osobowy, terenowy lub dostawczy nie zwraca uwagi między innymi na to, jaki silnik został zastosowany w samochodzie. To właśnie on jest sercem pojazdu, w dużej mierze odpowiada za jego profesjonalne funkcjonowanie, komfort jazdy, brak awaryjności.

Jednym z najważniejszych parametrów silnika, na którym zależy w dużym stopniu osobie, która użytkuje samochód, jest oczywiście jego moc.

Warto wiedzieć, że moc silnika pojazdu to wynik pomnożenia wartości momentu obrotowego przez obroty, przy których właśnie ta wartość występuje. Moc silnika samochodowego to więc pochodna wartości momentu obrotowego i prędkości obrotowej.  Generalnie przyjmuje się, że silnik może uzyskać najlepsze osiągi (na które składają się przyspieszenie, zdolności pociągowe) – w zakresie obrotów – od wartości największego momentu obrotowego do mocy maksymalnej. Jest to elastyczność silnika.

Turbosprężarka to rozwiązanie, które w najprostszy sposób pozwala na zwiększenie mocy silnika przy jednoczesnym obniżeniu jego wagi i zmniejszeniu zużycia paliwa. Turbosprężarka to urządzenie, którego zadaniem jest doładowanie silnika spalinowego celem zwiększenia osiągów, a tym samym komfortu jazdy.

Czym dokładnie jest turbosprężarka?

Przed odpowiedzią na to pytanie wypada zastanowić się nad kwestią maksymalnego zwiększenia mocy silnika metodą tradycyjną. Byłoby to możliwe tylko i wyłącznie poprzez zwiększenie masy silnika oraz jego rozmiarów. To wiązałoby się oczywiście z ogólnym zwiększeniem masy pojazdu, większą ilością generowanych spalin. Zarówno dla samego pojazdu, dla użytkownika, jak i dla środowiska to żaden komfort. Rozwiązaniem jest więc turbosprężarka.

Turbosprężarka jest urządzeniem złożonym z dwóch wirników, które są osadzone na wspólnym wale. Jeden silnik – turbina, napędzany jest energią spalin, które opuszczają silnik, drugi – wirnik – zwany również sprężarką – jest odpowiedzialny za wtłaczanie do cylindrów powietrza. Ważna jest również sama konstrukcja turbosprężarki, która umożliwia zwiększenie ciśnienia powietrza, które wpada do silnika przez wykorzystanie energii wydalanych spalin. To w konsekwencji powoduje wzrost mocy silnika i przekłada się na komfort jazdy.

Jednocześnie musimy pamiętać, że znaczący i wyczuwalny wzrost mocy silnika odczujemy dopiero wtedy, gdy sprężarka osiągnie swoją właściwą prędkość obrotową.

Prawidłowe używanie samochodu wyposażonego w turbosprężarkę

Dysponując samochodem wyposażonym w turbosprężarkę musimy zachować odpowiednie zasady i technikę jazdy. Błędem, który często popełniają kierowcy jest tu na przykład brak możliwości rozgrzania się silnika. Po uruchomieniu pojazdu nie powinniśmy więc od razu nadawać silnikowi maksymalnych obrotów. W takiej sytuacji olej nie zdąży się w prawidłowy sposób rozprowadzić i oczywiście nie dotrze do turbiny. Może dojść wtedy do sytuacji zatarcia łożyska wirnika. Dużym błędem jest również brak oleju, który może skutkować nadmiernym zużywaniem elementów. To doprowadzić może do uszkodzenia turbiny, konieczności naprawy lub wymiany. To oczywiście niesie za sobą odpowiednie konsekwencje.

Warto pamiętać o tym, aby:

– po włączeniu silnika pozwolić mu na rozgrzanie się i osiągnięcie optymalnych parametrów pracy,
– używać olejów wysokiej jakości,
– dokładnie i często sprawdzać poziom oleju silnikowego,
– regularnie wymieniać filtr powietrza,
– ograniczać dostawanie się do silnika i turbiny zanieczyszczeń.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarki?

Musimy pamiętać, że turbina jest tym elementem pojazdu, który narażony jest na bardzo intensywną pracę oraz ogromne obciążenia. Spaliny, które przepływają przez urządzenie mogą mieć temperaturę nawet 700 – 900 stopni Celsjusza, prędkość wirnika turbiny może osiągać nawet 200 tysięcy obrotów na minutę. Stąd możliwość awarii.

Do najczęściej występujących usterek mogą należeć:

– zbyt niskie ciśnienie oleju
– brak smarowania,
– zwiększone tarcie między wałkiem wirnika, a łożyskiem,
– przegrzanie i nadmierne zużycie elementów,
– dostanie się zanieczyszczeń do turbiny,
– zatarcie mechanizmu, który odpowiada za sterowanie łopatkami,
– praca łopatek w nieprawidłowym nachyleniu,
– degradacja uszczelnienia.

Podstawą jest oczywiście odpowiedni serwis, który dokona diagnostyki oraz zaproponuje najlepszą metodę naprawy. Turbosprężarkę można oczywiście regenerować, ale czasem zachodzić może konieczność całościowej wymiany. Wtedy koszt całej usługi jest oczywiście dużo większy.

Sprawdź również

Sprzedaż / Kupno

Jeśli jesteś jednym z wielu kupujących, którzy rozważają SUV, jesteś rozpieszczany wyborem. Prawie każdy producent produkuje co najmniej jednego SUV-a z ogromną różnorodnością modeli w...

Sprzedaż / Kupno

Top 10 najlepszych samochodów rodzinnych do kupienia 2022 Jakie są najlepsze samochody rodzinne w sprzedaży? Niezależnie od tego, czy szukasz SUV-a, czy niedrogiego hatchbacka, nasza...

Inne

Który produkt lakierniczy najlepiej ochroni i przetrwa w naszym teście? Świat pielęgnacji samochodów ma spory udział w niezbędnej technologii, która działa tak szybko, jak się pojawia,...

Inne

Twój samochód często musi być podnoszony podczas pracy, a to sprawia, że ​​​​podnośnik do wózków jest niezbędny. Od wymiany oleju do nowych hamulców, układu wydechowego lub zawieszenia,...

Copyright © 2023 News Moto