Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ekologia

Auto detailing w domu

Jak prawidłowo wyczyścić samochód? To prostsze, niż myślisz

O samochód trzeba dbać – to zdanie z pewnością słyszało wielu młodych kierowców, którzy kupowali lub otrzymywali w prezencie pierwszy samochód. Ta z pozoru banalna rada jest jednak w swojej prostocie niezwykle istotna, doskonale zdają sobie z tego sprawę doświadczeni kierowcy. Przysłowiowe „dbanie” o pojazd to oczywiście ostrożna jazda, regularne kontrolowanie jego stanu technicznego tak samemu, jak i w warsztatach czy choćby tankowanie odpowiedniej jakości paliwa i używanie dobrych płynów. Nie możemy jednak zapominać, że za wygląd zewnętrzny i między innymi żywotność lakieru i innych materiałów, z jakich składa się auto, także należy do nas.

Mowa tu między innymi o tak prozaicznej czynności jak mycie samochodu i czyszczenie go w środku. Oczywiście w dobie myjni coraz rzadziej tego typu zabiegi praktykujemy we własnym garażu czy w ogrodzie, warto jednak wziąć takie rozwiązanie pod uwagę. Nie jest tajemnicą, że popularne myjnie szczotkowe owszem, czyszczą samochód, ale mają także negatywny wpływ na karoserię, mogąc mechanicznie uszkadzać lakier. Nieco bezpieczniejsze są myjnie samoobsługowe, ale w takim przypadku ryzykujemy poddanie auta działaniu rozmaitych czynników chemicznych. Jeśli pozwalają na to warunku i aura, warto rozważyć umycie auta samodzielnie, stosując się do kilku prostych rad.

Jak samodzielnie umyć samochód – porady

Samochód możemy bez problemu umyć własnoręcznie, nie zajmuje to całego popołudnia ani nie jest szczególnie kosztowne, a pozwala na uzyskanie często lepszego efektu, niż w przypadku korzystania z myjni. Do tego mamy także pewność, że maksymalnie zadbaliśmy o bezpieczeństwo lakieru. Woda i odpowiedniej jakości szampon z woskiem mogą sprawić, że nasze auto będzie lśniło. Jak zabrać się do czyszczenia?

W pierwszej kolejności powinniśmy usunąć z karoserii wszelkiego rodzaju błoto, piasek czy ślady żwiru, by w kolejnych etapach nie ryzykować zarysowania lakieru. Dokładnie spłuczmy pojazd wodą, najlepiej pod sporym ciśnieniem, by mieć pewność, że nawet mocniej przytwierdzone zabrudzenia znikną. Tak przygotowane powierzchnie możemy traktować szamponem.

Wstrząsamy butelką preparatu i odmierzamy jego odpowiednią ilość, w przypadku większości szamponów na dziesięć litrów ciepłej, ale w żadnym wypadku nie bardzo gorącej wody, powinno wystarczyć około stu mililitrów. Nie przesadzajmy, wyraźnie większa ilość szamponu nie sprawi, że samochód będzie lepiej umyty, przeciwnie, mogą powstać zacieki i osad, których usunięcie przedłuży tylko naszą pracę.

Następnie bierzemy do ręki gąbkę i maczamy ją w powstałym płynie. Mycie auta najwygodniej jest zacząć od dachu, by nadmiar piany spływał na dół, ułatwi nam to spłukiwanie jej resztek. Karoserię myjemy kolistymi ruchami, najpierw czyszcząc duże powierzchnie, a następnie skupiając się na detalach takich jak okolice uszczelek. Dobrej jakości środek w mig poradzi sobie nawet z ciężkimi zabrudzeniami, a wosk dodatkowo będzie chronić lakier. Następnie spłukujemy auto, ponownie rozpoczynając od dachu i etapami schodząc w dół. Wiele osób bagatelizuje suszenie, myśląc, że sprawę załatwi słońce lub czas. Jednak jeśli zależy nam na świetnie wyglądającej, lśniącej karoserii bez zacieków i smug, poświęćmy nieco czasu wycierając auto miękką ściereczką niezostawiającą paproszków. Szyby i lusterka możemy osuszyć zwykłą ściągaczką do wody, której używamy przy myciu domowych okien. Dodatkowo możemy zdecydować się na zakup specjalnych pianek do opon, które nadadzą ogumieniu świeży wygląd i pomogą pozbyć się zanieczyszczeń.

Sprzątanie samochodu w środku – z czego skorzystać?

Nasz samochód prezentuje się doskonale i lśni w słońcu, ale co ze środkiem. Wszak wewnątrz także wypadałoby przywrócić mu świeżość. Warto zacząć od wyciągnięcia dywaników i ich dokładnego wytrzepania. Nie odkurzajmy ich, kiedy znajdują się wewnątrz, będzie nam bardzo trudno dotrzeć do zagięć, w których gromadzi się najwięcej kurzu. Jeśli istnieje taka możliwość, wypierzmy zarówno dywaniki, jak i elementy tapicerki, które możemy zdjąć.

Do pielęgnacji deski rozdzielczej przydadzą się preparaty odtłuszczające, w sklepach z akcesoriami do aut z pewnością bez problemów takowe znajdziemy. Szczególną uwagę przyłóżmy do elementów, których często dotykamy – kierownicy, gałki zmiany biegów czy schowków. Nie zapominajmy także, że aby szyby były przejrzyste, należy wyczyścić je także od wewnątrz.

Tak naprawdę domowy detailing  dzieli się na kilka etapów „wtajemniczenia”, wszystko zależy od tego, jak wiele czasu, energii i pieniędzy chcemy poświęcić, by zmienić nasze nawet nie najnowsze auto w małe dzieło sztuki. Na rynku znajduje się szeroki wybór preparatów, często bardzo specjalistycznych i przeznaczonych do konkretnych elementów.

Możemy nałożyć na lakier specjalne woski, czy nawet powłokę kwarcową, nie ma także problemu ze znalezieniem specyfików służących do odświeżania plastików wewnątrz auta. Nie wszystkie są tanie, jednak ich wysoka jakość i spora wydajność może miło zaskoczyć. A jeszcze milej zaskoczy „drugie życie”, jakie możemy sprezentować naszemu samochodowi. Dla wielu osób dbanie o auto staje się wręcz hobby, warto dać sobie szansę.

Sprawdź również

Sprzedaż / Kupno

Jeśli jesteś jednym z wielu kupujących, którzy rozważają SUV, jesteś rozpieszczany wyborem. Prawie każdy producent produkuje co najmniej jednego SUV-a z ogromną różnorodnością modeli w...

Sprzedaż / Kupno

Top 10 najlepszych samochodów rodzinnych do kupienia 2022 Jakie są najlepsze samochody rodzinne w sprzedaży? Niezależnie od tego, czy szukasz SUV-a, czy niedrogiego hatchbacka, nasza...

Inne

Który produkt lakierniczy najlepiej ochroni i przetrwa w naszym teście? Świat pielęgnacji samochodów ma spory udział w niezbędnej technologii, która działa tak szybko, jak się pojawia,...

Inne

Twój samochód często musi być podnoszony podczas pracy, a to sprawia, że ​​​​podnośnik do wózków jest niezbędny. Od wymiany oleju do nowych hamulców, układu wydechowego lub zawieszenia,...

Copyright © 2023 News Moto