Spośród ogromnej liczby manewrów drogowych, jakie kierowcy wykonują każdego dnia, można wymienić kilka, które uznawane są za szczególnie niebezpieczne. Jednym z nich jest, z pozoru banalne, wyprzedzanie. Wszak to jedna z najczęściej wykonywanych podczas jazdy czynności. Tymczasem, co potwierdza wielu ekspertów i podkreśla wielu nauczycieli jazdy, to właśnie nieprawidłowo wykonane lub niezgodne z przepisami wyprzedzanie powoduje ogromną ilość wypadków.
Oczywiście wielu z nas doskonale wie, jak powinno się wyprzedzać lewą stroną i jakie środki ostrożności zachować. O wiele mniej popularnym manewrem jest wyprzedzanie stroną prawą. Być może znajdą się kierowcy, którzy nigdy owego manewru nie wykonali przekonani, że nie jest on dozwolony. Tymczasem istnieją okoliczności, w których jak najbardziej możemy wyprzedzić innego uczestnika ruchu z prawej strony.
Spis treści
Kiedy możemy wyprzedzić z prawej strony?
Z prawej strony możemy wyprzedzać na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Wyznacznikiem są tu właśnie owe pasy, jeśli linie w jasny sposób nie wskazują, że istnieje pas ruchu, którym moglibyśmy wyprzedzić inny pojazd, nie możemy tego zrobić nawet wtedy, gdy ilość wolnego miejsca sugeruje, że manewr nie byłby w żaden sposób niebezpieczny. Ta zasada obowiązuje także na drogach złożonych z dwóch lub więcej jezdni jednokierunkowych. Przykładem są tutaj drogi ekspresowe i autostrady. Co ciekawe, w takich sytuacjach nie ma znaczenia, czy droga znajduje się w terenie zabudowanym.
Jeśli chodzi o jezdnie dwukierunkowe, to także istnieją sytuacje, w których wyprzedzanie prawą stroną jest jak najbardziej dozwolone. W tym przypadku jednak w obszarze niezabudowanym jezdnia musi mieć wydzielone przynajmniej trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku, a w przypadku terenu zabudowanego – dwa takie pasy.
Pamiętajmy, że nawet wyprzedzając po lewej, czyli bardziej „naturalnej” stronie, musimy zachować szczególną ostrożność. Tym większą odpowiedzialnością powinniśmy wykazać się, decydując na manewr wyprzedzania prawą stroną.
Pamiętajmy, że inni użytkownicy ruchu mogą być naszym manewrem niekiedy zaskoczeni, dlatego wykonujmy go płynnie, uważnie obserwując otoczenie i zachowanie innych uczestników ruchu. Utarte przyzwyczajenia kierowców do skupiania się głównie na lewym lusterku, powinny wpłynąć na to, że maksymalnie skupimy uwagę, aby upewnić się, że zostaliśmy zauważeni.
Przypomnijmy też, że przed rozpoczęciem wyprzedzania powinniśmy upewnić się, że osoba jadąca za nami nie zaczęła wyprzedzać oraz stale zachowywać bezpieczną odległość na drodze. Surowo zabronione jest wyprzedzanie przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu. Wyjątkiem jest tu skrzyżowanie z ruchem okrężnym lub takim, na którym ruch pojazdów jest kierowany.
Miejmy świadomość, że wiedza na temat wyprzedzania prawą stroną jest niezwykle cenna, ale jeśli mamy możliwość wyprzedzenia stroną lewą, z reguły warto wybrać takie właśnie rozwiązanie. Jest ono zdecydowanie bezpieczniejsze dla nas i innych uczestników ruchu drogowego.