Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bezpieczeństwo

Znaczenie kropek i pasków na oponach

Opony dla wielu osób wydają się jednym z najprostszych w zrozumieniu elementów auta, wystarczy zwracać uwagę na jakość bieżnika, wymieniać letnie na zimowe i odwrotnie i to wszystko. Prawda jest jednak zupełnie inna. Bardziej doświadczeni kierowcy wiedzą, że opony to niezwykle ważny element mający wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Dlatego warto nieco zagłębić się w nieistotny z pozoru element, który pomijamy przy zakupie opon – tajemnicze wielokolorowe kropki i paski na ich powierzchni. Wbrew opinii, że to wyłącznie symbole producentów, mają one także nieco inne znaczenie. Co więc możemy z nich wyczytać?

Kropki na oponach – co oznaczają i dlaczego są umieszczane?

Kolorowe kropki, które znajdziemy na oponach, rzeczywiście umieszczane są tam przez producentów, jednak w żadnym wypadku nie są to specyficzne „znaki firmowe”. Najczęściej kropka umieszczana jest po to, by określić tak zwany punkt wyważenia. Oznacza on najcięższy lub najlżejszy punkt opony informujący, w jaki sposób umieścić ją względem wentyla.

Same kolory kropek w dużej mierze zależą od decyzji producentów. I tak marka Bridgestone żółtą kropką oznacza miejsce najlżejsze, które powinno znaleźć się przy wentylu, natomiast czerwoną miejsce najcięższe, które powinno zostać ustawione naprzeciwko zaworu pompowania.

Jeśli zaś chodzi o markę Yokohama, czerwona kropka powinna znaleźć się nad białą kropką na feldze, a żółta nad zaworem.

Uwaga, na oponach możemy znaleźć tylko jeden kolor kropki, nie zdziwmy się więc jeśli otrzymamy tylko jedną „podpowiedź” co do ustawienia.

Na oponach możemy znaleźć także kropki w kolorze zielonym oraz białym. Ta pierwsza oznacza, że dana opona ma za sobą kontrolę jakości, ta druga – pojawia się rzadziej – i jest podpowiedzią, gdzie powinien znaleźć się wentyl.

Jak więc widzimy, kropki mają o wiele większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać.

Kolorowe paski na oponach – co oznaczają?

Wiemy już, jak powinniśmy odczytywać kolorowe kropki na oponach, co jednak z tajemniczymi kolorowymi paskami? Te wydają się mieć mniejsze znaczenie niż wyżej wymienione, jednak świadomość, co mogą oznaczać, z pewnością nie zaszkodzi.

Paski na oponach pełnią funkcję informacyjną, jednak w zdecydowanej większości przypadków dla producentów, a nie kierowców czy nawet wulkanizatorów. W ten sposób marki oznaczają takie parametry opony, jak rozmiar, właściwości użytej do produkcji mieszanki czy po prostu modelu. Warto zaznaczyć, że marki nie posiadają jednorodnego systemu oznaczeń, zatem na oponie pochodzącej od dwóch różnych firm, ten sam kolor lub sposób umieszczenia paska może oznaczać coś zupełnie innego. Znalezienie „legendy” symboli umieszczonych na oponach może nie być łatwe.

Dobrą informacją jest to, że- jako zwykli użytkownicy aut – nie musimy uczyć się oznaczeń kropek, a tym bardziej pasków na oponach na pamięć. Niejednorodność oznaczeń to jedno, inna sprawa, że nawet wyważanie kół może zostać wykonane prawidłowo bez oznaczenia opon kropkami. Doświadczony fachowiec poradzi sobie bez nich. Pamiętajmy, że w trakcie użytkowania opony, oznaczenia i tak ulegają ścieraniu.

Sprawdź również

Sprzedaż / Kupno

Jeśli jesteś jednym z wielu kupujących, którzy rozważają SUV, jesteś rozpieszczany wyborem. Prawie każdy producent produkuje co najmniej jednego SUV-a z ogromną różnorodnością modeli w...

Sprzedaż / Kupno

Top 10 najlepszych samochodów rodzinnych do kupienia 2022 Jakie są najlepsze samochody rodzinne w sprzedaży? Niezależnie od tego, czy szukasz SUV-a, czy niedrogiego hatchbacka, nasza...

Inne

Który produkt lakierniczy najlepiej ochroni i przetrwa w naszym teście? Świat pielęgnacji samochodów ma spory udział w niezbędnej technologii, która działa tak szybko, jak się pojawia,...

Inne

Twój samochód często musi być podnoszony podczas pracy, a to sprawia, że ​​​​podnośnik do wózków jest niezbędny. Od wymiany oleju do nowych hamulców, układu wydechowego lub zawieszenia,...

Copyright © 2023 News Moto