Connect with us

Hi, what are you looking for?

Inne

Jak uruchomić samochód ? Z kablami i bez

Jak uruchomić samochod

Masz rozładowaną baterię? Oto jak uruchomić samochód z przyspieszonym przewodem lub uruchomić go bez nich

Gdy samochód się nie uruchamia, prawdopodobnym winowajcą jest problem z akumulatorem. Jeśli bateria się rozładowała , przydatną umiejętnością jest wiedza o tym, jak uruchomić samochód z przewodami rozruchowymi lub bez nich, aby naładować go na tyle, aby mógł się przewrócić. Udany rozruch może oznaczać różnicę między jazdą samemu w celu rozwiązania problemu, a długim oczekiwaniem w deszczu na pomoc drogową .

Akumulatory samochodowe mogą się wyczerpywać i wymagają szybkiego startu z różnych powodów. Być może zostawiłeś włączone światła lub radio bez włączonego silnika albo mroźny zimowy dzień mógł spowolnić reakcje chemiczne w ogniwach akumulatora, które go ładują. Z czasem zdolność akumulatora do utrzymywania ładunku może się zmniejszyć – stary akumulator wymagający wymiany może być powodem, dla którego Twój samochód nie chce się uruchomić.

Rozruch samochodu nie jest trudny, ale jest kilka prostych błędów, które mogą mieć złe konsekwencje i spowodować uszkodzenie samochodu lub obrażenia ciała, jeśli nie będziesz ostrożny. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej powierzyć pracę profesjonalistom, ale nasz przewodnik krok po kroku pokaże Ci, jak samodzielnie bezpiecznie uruchomić samochód z rozładowanym akumulatorem, jeśli jesteś wystarczająco pewny siebie, aby spróbować .

Jump start czy bump start? 

Istnieją dwie popularne metody uruchamiania samochodu z rozładowanym akumulatorem. Jeden z nich wymaga przewodów skokowych i innego (działającego) samochodu lub zestawu akumulatorów, podczas gdy w przypadku drugiego musisz być w stanie wprawić samochód w ruch, aby uruchomić silnik.

Niezależnie od tego, jak to zrobisz, powinieneś sprawdzić akumulator samochodu jak najszybciej po uruchomieniu samochodu. Jeśli akumulator był rozładowany tylko dlatego, że zostawiłeś włączone światło, powinien się zregenerować, ale jeśli nagle zawiedzie, może to oznaczać problem z alternatorem lub układem elektrycznym samochodu. Może to być tak proste, jak brudne lub skorodowane połączenie, więc warto to sprawdzić.

Jak uruchomić samochód z przewodami skokowymi: 

Ustaw dwa samochody

Zbliż inny samochód do samochodu z rozładowanym akumulatorem (Samochód 1), tak aby akumulatory były blisko siebie. W większości przypadków akumulator samochodu znajduje się w komorze silnika, choć w niektórych modelach jest on montowany w bagażniku lub nawet pod siedzeniem. Usuń wszystkie metalowe przedmioty z drogi obu baterii i zdejmij luźną odzież i biżuterię, które mogą zostać pochwycone przez koła pasowe lub spowodować iskrę. Sprawdź, czy baterie i kable rozruchowe nie są uszkodzone. 

Podłącz czerwony przewód rozruchowy

Podłącz krokodylkowy zacisk czerwonego przewodu rozruchowego do dodatniego (+) zacisku akumulatora samochodu 2, a drugi koniec do dodatniego (+) zacisku akumulatora samochodu 1. Uważaj, aby nie dotknąć końca klipsa żadną inną częścią samochodu i upewnij się, że zaciskasz prawidłowo. Zacisk dodatni będzie wyraźnie oznaczony i zwykle ma czerwoną nasadkę. 

Dół formularza

Oceniony 

Podłącz czarny przewód rozruchowy

Podłącz krokodylkowy zacisk czarnego przewodu rozruchowego do ujemnego (-) zacisku akumulatora w Samochodzie 2, a drugi koniec do punktu uziemienia Samochodu 1 – zwykle znajduje się on na końcu ujemnego przewodu i jest przykręcony do solidnej części podwozie.

Uruchom silnik

Uruchom silnik samochodu 2. Poczekaj około 5 minut, a następnie uruchom samochód 1. Jeśli bateria nie jest całkowicie rozładowana, a samochód powoli się obraca, możesz to zrobić od razu. Po uruchomieniu samochodu zdejmij zaciski w odwrotnej kolejności do powyższej.

Uruchom lub prowadź samochód

Uruchom lub najlepiej prowadź samochód 1 przez co najmniej 15 minut, aby akumulator mógł się naładować, aby mógł sam się uruchomić. Nie próbuj go jednak uruchamiać, bo ponownie rozładuje się bateria. 

Niektóre modele mają niedostępne akumulatory i zazwyczaj mają gdzieś pod maską specjalne zaciski do szybkiego rozruchu – w takim przypadku sprawdź instrukcję obsługi. 

Bez kabli – start po uderzeniu (działa tylko w samochodach ręcznych)

  1. Jeśli zaparkujesz twarzą w dół, nie będziesz potrzebować popychania. Ale w przeciwnym razie będziesz musiał zebrać kilku ochotników do pomocy w pchaniu samochodu.
  2. Wciśnij sprzęgło (nie zwalniaj do kroku 4) i wrzuć samochód na drugi bieg. Włącz zapłon.
  3. Niech Twoi znajomi zaczną pchać samochód lub zwolnić hamulce, jeśli jesteś na wzgórzu. 
  4. Gdy poruszasz się w szybkim tempie marszu, szybko wciśnij sprzęgło, a silnik się uruchomi. Gdy to się stanie, ponownie wciśnij pedał sprzęgła i pozwól silnikowi pracować na biegu jałowym. Pozwól, aby samochód działał podczas ładowania.

Uruchamianie samochodu z użyciem skoku z przewodami do skoku: wyjaśniono szczegółowo

1. Bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze, gdy mamy do czynienia z elektrycznością. Upewnij się, że w pobliżu nie ma żadnych metalowych przedmiotów, takich jak narzędzia, a nawet biżuteria, które mogłyby wejść w kontakt z akumulatorami lub kablami – i zdejmij wszelką odzież, która mogłaby zostać wciągnięta do komory silnika.

Upewnij się również, że akumulatory obu samochodów nie są uszkodzone. Jeśli plastikowa obudowa baterii jest uszkodzona lub wygląda na to, że przecieka, nie próbuj niczego — albo zdejmij ją samodzielnie, jeśli wiesz, co robisz, albo zanieś ją do fachowca w celu wymiany. Podobnie jeśli kable są uszkodzone, najlepiej pożyczyć cudze lub kupić nowe – nie są zbyt drogie. 

2. Po zbliżeniu do siebie dwóch samochodów tak, aby przewody znalazły się między akumulatorami, czas na podłączenie przewodów. Upewnij się, że oba samochody są całkowicie wyłączone z wyjętymi kluczykami i umieść klips na czerwonym kablu rozruchowym na dodatnim zacisku – oznaczonym symbolem plus (+) – na akumulatorze samochodu, który działa (nazwiemy to Car 2 ).

Przypnij drugi koniec czerwonego kabla do zacisku dodatniego (+) w samochodzie, który nie uruchamia się (Samochód 1). Upewnij się, że oba klipsy są dobrze zamocowane i nie odskoczą. Należy również upewnić się, że kable nie wpadają do komory silnika i nie zasłaniają ruchomych części. 

3. Podłącz jeden koniec czarnego przewodu rozruchowego do ujemnego zacisku – oznaczonego symbolem minus (-) – na akumulatorze samochodu 2.

Drugi koniec czarnego kabla należy podłączyć do punktu uziemienia w samochodzie 1 – niektóre samochody mają dedykowany punkt, ale poza tym należy użyć kawałka solidnego metalu przymocowanego do bloku silnika lub podwozia, jak niepomalowana śruba. Powinien znajdować się z dala od akumulatora i wszelkich części związanych z paliwem. Mała iskra po podłączeniu nie ma się czym martwić. 

4. Teraz uruchom samochód 2 i pozwól silnikowi pracować przez chwilę. Po około 5 minutach powinieneś być w stanie uruchomić samochód 1. Jeśli się nie uruchomi, wyłącz samochód 2, delikatnie wyreguluj zaciski, aby zapewnić dobre połączenie, a następnie spróbuj ponownie. Jeśli to nie zadziała, możesz potrzebować nowej baterii lub innych istotnych części do naprawy. 

Gdy samochód 1 jest uruchomiony, klipsy można usunąć. Upewnij się, że nie dotykasz żadnych elementów elektrycznych i manipuluj tylko izolowanymi częściami przewodów rozruchowych. Usuń przewody w kolejności odwrotnej do poprzedniej: Uziemiony koniec czarnego przewodu, następnie czarny zacisk w Samochodzie 2, następnie czerwony zacisk w Samochodzie 1 i wreszcie czerwony zacisk w Samochodzie 2.

5. Będziesz musiał prowadzić samochód 1 lub utrzymywać go w ruchu przez co najmniej 15 minut, aby naładować akumulator, ale gdy będzie działał normalnie, można nim normalnie jeździć – po prostu nie wyłączaj go przed upływem 15 minut lub ryzykujesz konieczność powtórzenia całego procesu!

Jak uruchomić samochód bez przewodów rozruchowych: szczegółowy przewodnik rozruchu push

1. Zanim spróbujesz uruchomić samochód przez pchanie, upewnij się, że jest to samochód ręczny ze sprzęgłem. Automatyki lub samochodów bez sprzęgła nie da się uruchomić awaryjnie. 

Będziesz także potrzebować grupy przyjaciół, którzy pomogą Ci ruszyć samochodem. Jeśli nie możesz znaleźć żadnego w pobliżu, poproś o pomoc przechodniów – w przyszłości mogą nawet zostać Twoimi przyjaciółmi, co byłoby miłym efektem ubocznym posiadania rozładowanej baterii. Możesz też zostać odholowany przez inny pojazd lub, jeśli jesteś na wzgórzu i możesz bez niczyjej pomocy ruszyć, będziesz mógł sam uruchomić samochód.

2. Wciśnij sprzęgło i trzymaj je całkowicie wciśnięte, aż do kroku 4 (poniżej). Wrzuć samochód na drugi bieg i przekręć kluczyk tak, aby zapaliła się kontrolka zapłonu. 

3. Niech Twoi znajomi zaczną pchać samochód, upewniając się, że nie ma korków, jak podczas normalnego ruszania. Jeśli jesteś na wzgórzu, zwolnij hamulce, aby zacząć się poruszać.

4. Gdy już jesteś w ruchu, przy prędkości około 5 mil na godzinę, szybko zwolnij sprzęgło, aby połączyć silnik i skrzynię biegów. Koła obrócą biegi, a następnie silnik, uruchamianie cyklu spalania odbywa się w taki sam sposób, jak rozrusznik. 

Zatrzymaj się, zostawiając włączony silnik i podziękuj swoim towarzyszom za wykonanie pracy nóg. Upewnij się, że uruchomiłeś silnik na co najmniej 15 minut, aby naładować akumulator przed jego wyłączeniem. Możesz wykorzystać ten czas na zrobienie znajomym filiżanki herbaty lub po prostu odjechać.

Jak szybko uruchomić samochód za pomocą przenośnego zasilacza?

Przenośne zasilacze to sposób na uruchomienie samochodu bez dodatkowego wysiłku znalezienia innego samochodu lub grupy wolontariuszy. Urządzenia te mają wystarczająco dużo ładunku, aby uruchomić samochód, po prostu przymocowując wbudowane krokodylki do dodatniego zacisku akumulatora i do punktu uziemienia – dokładnie tak, jak w przypadku szybkiego startu przy użyciu innego samochodu (powyżej). Wystarczy wtedy włączyć samochód i wyjąć zasilacz, a następnie pozostawić włączony silnik, aby naładować akumulator.

Są one zwykle nieco droższe niż przewody do skoków, chociaż zasilacze są mądrą inwestycją, jeśli nie korzystasz zbyt często z samochodu lub masz zwyczaj zostawiania włączonych świateł! Mogą również zaoszczędzić Ci kłopotu z podłączeniem samochodu, jeśli inny kierowca potrzebuje szybkiego startu.

Sprawdź również

Sprzedaż / Kupno

Jeśli jesteś jednym z wielu kupujących, którzy rozważają SUV, jesteś rozpieszczany wyborem. Prawie każdy producent produkuje co najmniej jednego SUV-a z ogromną różnorodnością modeli w...

Sprzedaż / Kupno

Top 10 najlepszych samochodów rodzinnych do kupienia 2022 Jakie są najlepsze samochody rodzinne w sprzedaży? Niezależnie od tego, czy szukasz SUV-a, czy niedrogiego hatchbacka, nasza...

Inne

Który produkt lakierniczy najlepiej ochroni i przetrwa w naszym teście? Świat pielęgnacji samochodów ma spory udział w niezbędnej technologii, która działa tak szybko, jak się pojawia,...

Inne

Twój samochód często musi być podnoszony podczas pracy, a to sprawia, że ​​​​podnośnik do wózków jest niezbędny. Od wymiany oleju do nowych hamulców, układu wydechowego lub zawieszenia,...

Copyright © 2023 News Moto