Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sprzedaż / Kupno

Części samochodowe online – jak kupić, żeby nie przepłacić?

W zdecydowanej większości przypadków, kiedy kupujemy samochód – niezależnie od tego, czy nowy, czy używany – mamy w planach ów zakup, jako inwestycję na co najmniej kilka lat. W zależności od stopnia eksploatacji rzecz jasna, pojazd w nienagannej kondycji wytrzyma dłużej lub krócej, ale musimy liczyć się z tym, że nawet auta najbardziej renomowanych, słynących z długiej żywotności marek, prędzej czy później, będą potrzebować nowych części. Nie zawsze musi chodzić o awarię, ale o zwyczajne zużycie i konieczność wymiany określonych podzespołów.

W sytuacji, kiedy potrzebujemy części do naszego samochodu, mamy przed sobą dwie ścieżki – zakupy stacjonarne lub przez Internet.

Ten pierwszy może być minimalnie szybszy, jednak także bardziej kosztowny i ryzykujemy, że nie zawsze określona część będzie dostępna od ręki. Zakupy online kuszą z reguły niższymi cenami, krótkim czasem dostawy i szerokim wyborem. Należy jednak pamiętać, że jak w przypadku wielu towarów, mogą pojawić się osoby chcące zwyczajnie zarobić niekoniecznie w sposób etyczny. Kupując części przez Internet, należy więc pamiętać o kilku zasadach, ponieważ możemy zapłacić więcej lub otrzymać towar wątpliwej jakości.

Części samochodowe przez internet – uważaj na podróbki

Pierwszą „pułapką”, jaka czeka na nas podczas zakupów online, są najzwyczajniej w świecie podróbki części znanych producentów, sprzedawane w cenie odpowiedniej do rzekomej jakości, jednak w rzeczywistości będące o wiele gorsze. Najłatwiej uniknąć naciągnięcia na koszty zamawiając w serwisach o ugruntowanej renomie. Tego typu firmy nie mogą sobie pozwolić na utratę pozycji i podejmują stałą współpracę z dostawcami.

O wiele częściej możemy trafić na podrabiane części w serwisach aukcyjnych, gdzie sprzedają je osoby prywatne. Zwracajmy także baczną uwagę na cenę i zachowajmy zdrowy rozsądek. Zakupy części samochodowych online mogą być okazją, ale bardzo rzadko wygraną na loterii. Jeśli widzimy w sieci dobrą jakościowo część uznanego producenta w podejrzanie niskiej cenie, dokładnie sprawdźmy dane sprzedawcy i opinie o nim. Wiele osób, ciesząc się z niesamowitej okazji, w rzeczywistości otrzymywało produkt średniej lub niskiej jakości, niezgodnie z prawem, oznaczony logo uznanej marki.  Jeśli jesteśmy szczególnie uczuleni na oszustwa, możemy sprawdzić posiadane przez sprzedawcę certyfikaty jakości, referencje lub po prostu skorzystać z rozmaitych for tematycznych i potwierdzić, że otrzymamy to, za co mamy zamiar zapłacić.

Części samochodowe online – co, jeśli nie trafiłem?

Osoby rozważające zakup części samochodowych przez Internet często obawiają się, że kupno online będzie wiązało się z trudnościami w przypadku, gdy okaże się, że z częścią coś jest nie tak, została uszkodzona podczas transportu lub zwyczajnie się pomyliliśmy.

Perspektywa kontaktu, reklamowania produktu i oczekiwania na wymianę przeraża wielu potencjalnych kupców. I tu ponownie – warto rozważnie wybierać sprzedawców, z którymi chcemy współpracować. Godne zaufania serwisy internetowe posiadają najczęściej jasno określone zasady zwrotów, wymian i reklamacji. W ten sposób nie musimy obawiać się sytuacji, w której sprzedawca będzie unikał odpowiedzi na nasze reklamacje, migał się od odpowiedzialności za wadliwy produkt lub zwyczajnie zwlekał. Dobrą zasadą jest współpraca z podmiotami o długiej historii. Działając niekonsekwentnie, z pewnością nie utrzymaliby się na rynku.

Równolegle nie należy jednak skreślać młodszych firm, które mogą bardzo dobrze, choć krótko funkcjonować na rynku. Najczęściej z łatwością znajdziemy ich pozytywne oceny na grupach dyskusyjnych czy branżowych forach.

Części samochodowe online – zamienniki czy oryginały?

Wspomnieliśmy już o unikaniu części podrabianych, warto więc odpowiedzieć na odwieczne pytanie kupujących: czy lepiej zainwestować w oryginalne części, czy zamienniki? Pamiętajmy, że zamiennik to nie synonim podróbki.

Pod tym określeniem kryją się części bardzo często porównywalne jakościowo, ale pozbawione oznaczeń brandu.  Wśród zamienników także rozróżniamy podział na części droższe i tańsze. Tak zwane zamienniki premium niejednokrotnie nie różnią się od „oryginałów” niczym poza oznaczeniem marki.

Tańsze elementy nie zawsze muszą być gorsze, ale w tym wypadku decyzja należy do nas. Może się zdarzyć, że okres ich eksploatacji będzie krótszy, płacimy jednak za nie sporo mniej.

Nie warto jednak inwestować tylko i wyłącznie w najtańsze elementy. Pewnych standardów po prostu nie da się zachować, ponosząc tak niskie koszty produkcji.

Podsumowując, kupowanie części samochodowych online, to nic, czego powinniśmy się obawiać. Zwłaszcza że w ostatnich latach pojawiły się różnego rodzaju porównywarki, które niezwykle pomagają konsumentom w dokonaniu wyboru.  Zabezpieczenie się przed przepłaceniem wymaga jedynie odrobiny uwagi i rozeznania się w ofertach dostępnych w sieci. Części samochodowe nie są wyjątkiem i ich sprzedaż przez Internet staje się tak samo popularna, jak innego rodzaju artykułów.

Sprawdź również

Sprzedaż / Kupno

Jeśli jesteś jednym z wielu kupujących, którzy rozważają SUV, jesteś rozpieszczany wyborem. Prawie każdy producent produkuje co najmniej jednego SUV-a z ogromną różnorodnością modeli w...

Sprzedaż / Kupno

Top 10 najlepszych samochodów rodzinnych do kupienia 2022 Jakie są najlepsze samochody rodzinne w sprzedaży? Niezależnie od tego, czy szukasz SUV-a, czy niedrogiego hatchbacka, nasza...

Inne

Który produkt lakierniczy najlepiej ochroni i przetrwa w naszym teście? Świat pielęgnacji samochodów ma spory udział w niezbędnej technologii, która działa tak szybko, jak się pojawia,...

Inne

Twój samochód często musi być podnoszony podczas pracy, a to sprawia, że ​​​​podnośnik do wózków jest niezbędny. Od wymiany oleju do nowych hamulców, układu wydechowego lub zawieszenia,...

Copyright © 2023 News Moto